Jógová setkávání generací

Nejen na józe, ale i na běžkách

Nedávno jsem měla v jeden krásný zimní den nečekaně volno a tak jsem vyrazila na běžky. Mám běžecké tratě kousek od domu, ale jak málo je využívám. Prostě ta výmluva na čas… Ten den mě ale vidina krásného sněhu (a i manžel, který mi před svým odjezdem do práce lyže namazal) vytáhly z domu.

Za cedulí, označující lyžařský areál, si nandávám lyže a již proti mně bruslí dvě mladé ženy. „Ahoj“ volají. Je to milé setkání, jsou to děvčata z jógy.

„Pozor, v lese je to umrzlé a klouže to.“ Varují mě. Usmějeme se na sebe a ony pokračují svojí cestou. Já jdu do krásně projeté stopy na té nejlehčí a nejkrásnější cestě. Jen pro vysvětlení, někdo na běžkách bruslí, někdo běhá…, ale já se spíš tak „rychleji procházím“ a kochám přírodou.

Proč jsem se zdržela

Na chvíli se zastavím se známým. Probíráme lyžování, ukazuje mi na mobilu fotky svého krásného ročního synka…, no, už mi začíná být zima. Dopovídáno, odbruslí a já se snažím běžet, abych se zahřála. Přede mnou je další rozcestí, kde sluníčko svítí mezi stromy. Zde vylovím z batohu vestu a už bude teplo.

A opět se objevují dvě mladé jógové kamarádky. “Jejda, ony toho uběhly jistě třikrát víc než já“, myslím si. Mám potřebu se obhajovat – že jsem si povídala s kamarádem, že jsem se ještě oblékala… Dívají se na mě dost nechápavě. Uvědomuji si, že je ani nenapadlo mě nějak hodnotit. Jen opět starostlivě upozorňují, že jedna cesta je moc do kopce, druhá ledovatá… a v lese že je zima.

A zase jsme se rozdělily, abychom se potřetí neplánovaně potkaly na cestě, která již vykoukla z lesa. Tady svítí sluníčko, stopa rozmrzla a sníh tak krásně pod lyžemi křupe. Přibrzdily a chlácholivě říkají „Tady už je to dobrý, viď! I nám se tu skvěle jede“.

Konečně mi to došlo

A najednou si tu uvědomuji… Vždyť ony se mnou nesrovnávají, nekritizují mě, ony se mnou mluví jako s někým, na koho dávají pozor, o koho mají obavy, komu chtějí poradit, jako s o hodně starší kamarádkou. Usmívám se, těší mě jejich chování i to, že jsem vše pochopila.

Rádža jóga, kterou praktikujeme, nás učí nesoutěžit, nekritizovat, neporovnávat se s ostatními. Pokud se chceme porovnávat, tak pouze vždy sami se sebou. Nikdy neznáme přesné příčiny potíží nebo úspěchů toho druhého.

Sama toto učím, ale je občas obtížné převést teorii do běžného života.

Nejen na běžkách, ale i při oslavách

Na jógu v našem malém městečku chodí tři generace. Těmto děvčatům bylo taktak čtyřicet, nedávno jsme slavily jedny šedesátiny i jedny osmdesátiny. A nejenom na cvičení, ale i na oslavách se scházíme všechny, bez ohledu na věk.

Díky józe máme spoustu spřízněných duší napříč generacemi. Učíme se vážit si starších a chápat mladší. Neodsuzujeme věk, naopak lehčeji a bez větších potíží, i díky příkladům, které mezi sebou máme, dokážeme přijímat své vlastní stárnutí.

Ve cvičení nebo praktikování Rádža jógy podle zásad mého učitele najdou oblibu mladší i ti dříve narození. Na kurzy jógy jezdí matky s dcerami, dcery s matkami, dokonce i snachy s tchýněmi a tchýně se snachami. Nevzpomínám si, že by zde byla babička s vnučkou nebo vnučka s babičkou, ale kdoví? Třeba nás ještě někdo překvapí.

Představa věkem staré jogínky může být představa štíhlé sportovní větrem ošlehané starší dámy. Představa mladé ženy, které cvičí klidnou jógu se staršími, může být představa kulatější nesportovní ženy. Jak je to ve skutečnosti? Mladé ženy jsou často štíhlé a sportovní a starší jsou krásné, občas kulaťoučké babičky. Mládí u nich vidíte v jejich jiskrných smějících se očích.

Stále milují život 

Bez drahých kosmetických procedur, bez vyhazování času a peněz na zdánlivou obnovu mládí, dokáží být stále mladé samy v sobě. Díky svému životu a přístupu k němu. Díky přístupu sami k sobě. Jsou nám všem velkým vzorem. Cítím velký vděk za možnost setkávat se s nimi.

Mám úctu k józe a k jejímu žádoucímu vlivu na život člověka. Již od roku 1996 pomáhám najít cestu k ní těm méně ohebným, starším, lidem s pohybovým omezením a tomu, kdo hledá klid a uvolnění. Věnuji se psychosomatické Rádža józe, zvládnutému dechu, pomalému pohybu, vědomé pozornosti, práci s představou, relaxaci. Jsem pokračovatelka soukromé školy JOGA CENTRUM Klíma. Můj příběh si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.