Jaro naboso

Jaro naboso

V polovině února nám již začalo biologické jaro, i když jaro podle ročních období na sebe nechá ještě víc jak měsíc čekat. U nás na horách v Harrachově  zcela jistě o trochu déle.

První prožitek

Letos jsem ten první nástup jara opravdu prožila. Procítila jsem ho úplně v celém svém těle. Dostalo se mi pod kůži. Ne vždy se mi toto daří. Zrovna před rokem jsem měla nepříjemné virózy a jaro jsem v únoru vážně nevnímala… no, raději nevzpomínat. Nyní jsem nadšená, jde to samo. A sluníčkové počasí s ochotou spolupracuje.

 

Mění se mi zimní chutě na jarní, po pár měsících nevšímavosti se v obchodě vrhám na bílý jogurt, krásné ředkvičky a začínám uvažovat i o salátu. Mám životem nabitou náladu, vnímám, že někam zmizely ty šedé, mě obklopující „airbagy“, bránící mi v pohybu. Raduji se z uvěřitelné lehkosti bytí, cvičím, tancuji a těším se, co bude dál.

Zima u nás na horách dokáže být krásná. Sluníčko, které vykouklo dnes je úplně nejlíbeznější. Vzduch začíná omamně vonět jarem. Je to zatím takové kouzelné šálení. Ovšem silné. Vytáhlo mě od počítače a šup šup do lesa…, sníh mi již křupe pod nohama.

Naboso

Najednou začínám mít velkou touhu zout si boty a projít se bosa. Po dlouhé době prožít zase to lákavé propojení se se svým tělem, se svými chodidly a skrze ně to nejúžasnější propojení – propojení se s matkou Zemí.

Odhodlám se a již opatrně našlapuji bosýma nohama po zasněžené lesní pěšině. Zavírám na chvíli oči, vnímám chodidla a zem, po které šlapou, vnímám dlaně, vnímám sebe. Prociťuji se a spojuji s energií Země, která mě obklopuje.

Nikde nikdo – jsem i ráda, že nikdo nevidí potrhlou ženskou bez bot.

A najednou, kde se vzal, tu se vzal, mě míjí mladý muž. Na vodítku vede velkého psa. Všimnu si, jak je mladík hezký a on se na mě usmívá, vidí mé bosé nohy a mile a přívětivě zdraví. Já se usmívám též, je to letmé setkání, od srdíčka krásné.

Chci ještě chvíli dokázat jak jsem otužilá a ťapat bosky, …co kdyby se ten mladík ohlédl.

Ale no tak Zuzi, vzpamatuj se! A už urychleně příjemně prokřehlé nohy schovávám do teplých bot a honem pokračuji v chůzi, aby se zahřály a prokrvily. Pro ty, co nechodí bosi stále, je důležité své nohy poslouchat. I v teplém létě mám boty vždy s sebou, abych se mohla kdykoliv obout.

Některé moje kamarádky jsou skryté Malé mořské víly nebo Rusalky. Na měkké lesní pěšině je skoro každý krok naboso bolí. A jiné zase běhají bez bot a jsou šťastné stejně jako já. Moje roční vnučka je úplně nejšťastnější, když může být bosa. I když je to malá parádnice a botami se chlubí, nakonec zůstává stejně bosa.

Proč chodit bos

Chodit bos má spousty výhod:
– skrz chodidla čerpáme léčivou energii země, je to již vědecky dokázaná metoda léčení
– v nerovném terénu si aktivujeme body na plosce nohy. Je to účinná reflexní terapie přírodou. Pokud máme rádi masáž plosek nohou, tak tato je zadarmo
– botou nedeformované chodidlo se volně pohybuje. Přirozená chůze je zdravá pro celý kosterně-svalový aparát. Postavení plosek nohou ovlivňuje postavení celého těla
– přímo slastný pocit ze spojení s matkou Zemí
– přímo slastný pocit z dotyku bosé nohy s trávou, kaménky, jehličím, vodou, s teplem i chladem.

A jedna – dvě nevýhody?
– chození naboso může být silně návykové
– a abych nezapomněla, míváte často špinavé nohy.

Jóga a naše rozhodnutí

Chodím naboso již hodně let. Těší mě, že nás bosých přibývá. A že je někdo i proti? Tak to je jeho věc. Já si velmi vážím zajímavých názorů a rad, vyhledávám je. Ovšem potom se sama rozhoduji, třeba i o tom, kdy se zout. A nejen o tom.

Rádža jóga nás učí hodnotit situace podle vlastních zkušeností, znalostí, podle vlastních prožitků. Pokud se ji věnujeme, vnímáme naše tělo a ono nám nejlépe řekne, co chce a co ne. Nikdo jiný než mi sami to vědět nemůže.

S vděčností ke všemu se již těším na teplé jarní a letní dny, kdy chůze naboso začne být opět pro mnoho z nás zcela přirozená.

Mám úctu k józe a k jejímu žádoucímu vlivu na život člověka. Již od roku 1996 pomáhám najít cestu k ní těm méně ohebným, starším, lidem s pohybovým omezením a tomu, kdo hledá klid a uvolnění. Věnuji se psychosomatické Rádža józe, zvládnutému dechu, pomalému pohybu, vědomé pozornosti, práci s představou, relaxaci. Jsem pokračovatelka soukromé školy JOGA CENTRUM Klíma. Můj příběh si můžete přečíst zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.